HUMANITARNE AKCIJE

Autor: Ada Seferagić, 2. 1. 2017.

Studeni i prosinac u našoj Školi su i ove godine protekli u znaku humanitarnih aktivnosti kojima se odazvao velik broj učenika i nastavnika.

Od 15. studenoga, više od mjesec dana, trajao je humanitarni buvljak u Domu kulture.
Mještani su darivali svoju rabljenu i nekorištenu odjeću kao i druge predmete u dobrom stanju koji su se potom prodavali po umjerenoj i prihvatljivoj cijeni.
Sve što je buvljak zaradio, uplatilo se u humanitarne svrhe, podjednako udruzi Brački pupoljci i obitelji Babac kojoj je novac potreban za liječenje i operaciju malog Davida.

Cilj ovoga bolskoga buvljaka bio je, osim sakupljanja sredstava za humanitarne svrhe, ojačati praksu razmjene na razini čitavog mjesta. Važno je stvari iskoristiti, reciklirati, spasiti...  Prodavali su se i neki skuplji predmeti koje su ljudi pogrešno kupili tako da je 80% od prodaje išlo vlasniku, a 20% u humanitarni fond.

Od 10. prosinca humanitarni buvljak je nadopunjen akcijom "Darujem ti dar, ne traži mu kvari". Radi se o skupljanju, razmjeni i darivanju igračaka među djecom.
Sve su se igračke posložile u Galeriji kao u dućanu. Djeca su donosila svoje igračke i izabrala igračku nekog drugog djeteta. Višak igračaka prodavao se po simboličnim cijenama, opet u humanitarne svrhe, dok se ostatak igračaka poslao potrebitima. Na isti se način postupilo i sa stvarima koje su preostale od buvljaka.

Treba napomenuti da su naši učenici vrijedno pomagali čitavo vrijeme dok je trajala ova akcija pa zaslužuju sve pohvale za trud. Učenici 2.a razreda sudjelovali su u ovoj akciji u najvećem broju.
Svi su se, s puno entuzijazma, uključili i u veliki božićni humanitarni projekt koji za cilj ima prikupljanje novčanih sredstava za pomoć pri radu udruzi „Brački pupoljci“.

U našoj Školi su se razni ukrasi cijeli mjesec izrađivali na satovima, razredne zajednice uz angažman svih razrednika, a redovito i u školskoj knjižnici uz pomoć naše knjižničarke Tanje Serdarević i profesorice Nataše Hrabar.

Vrijedni su bili i u školskom kabinetu gdje su učenici, pod vodstvom stručnih nastavnika Marije Petojević i Marijane Marić, pripremali razne kolače.

Ukrasi kao i kolači prodavali su se u više navrata u Bolu. Ove godine je dio prikupljenih sredstava od te prodaje uplaćen za liječenje teško bolesnog dječaka Davida Babca.

Učenici 3.b razreda s profesoricama Sanjom Nejašmić i Ivanom Lovreković sudjelovali su u radionici filcanja vune koja je organizirana u Domu kulture.

Jedna u nizu radionica održana je u Galeriji Dešković gdje su kustos Tino Vuković i prof. Ada Seferagić s učenicima izrađivali vijence od prirodnih materijala, a 2.b razred je napravio pripremu za radionicu. Iako je radionici, zbog školskih obveza, prisustvovalo samo 5 učenika, bilo je vrlo uspješno i zabavno tako da smo već u pregovorima za sljedeće druženje.

Ukrasi iz školskih radionica prodavali su se i na velikom bračkom humanitarnom sajmu (18.prosinca) u Sutivanu, pod nazivom "Brač za Božić uz pupoljke". I ove su godine sudjelovale sve bračke općine svojim sponzorstvima i doprinosima, ali i prodajom na samome sajmu. Bol su zajednički predstavljali radovi iz kreativnih radionica SŠ Bol, OŠ Bol, DV Mali princ i Czk Bol, a našu Školu je tom prigodom predstavljala profesorica Nataša Hrabar koja je s volonterima spomenutih ustanova pomagala na štandu.

Hvala svima koji su sudjelovali ili na bilo koji način podržali ovu akciju te tako dokazali da Bračani nisu škrti već da svi imaju veliko srce koje kuca kao jedno kad je nekome potrebna pomoć.