Promocija knjige "Slikoviti prikaz"

Autor: Krešimir Okmažić, 27. 11. 2015.

U izdanju Srednje škole Bol u prepunoj Galeriji Doma kulture uz prigodan program  i zakusku promovirana je druga knjiga pod naslovom "Slikoviti prikaz" autora Jerka Martinića  koju je lektorirala Ljubica Kusanović ,prof. Zakusku su pripremili  učenici 2. b razreda , jednu  pjesmu  odrecitirao je učenik  Marin Karmelić, dok  je odlomak iz knjige čitala  učenica Anamarija Šesnić.
Na promociji su govorili nakladnik i urednik Krešimir Okmažić, ravnatelj Srednje škole Bol, recenzent Mili Razović.profesor i autor Jerko Martinić. Ovo je peta knjiga izišla u nakladi Srednje škole Bol, a druga autora Jerka Martinića.

U prvom dijelu ili prvoj knjizi Jerko Martinić putuje kroz vrijeme opisujući ljude i događaje, zapisujući kronološki sve što se je događalo u Zlatnom ratu, a to što se je događalo  i u mjestu.  Bol bez Zlatnog rata ili Zlatni rat bez Bola nije zamisliv. U drugoj knjizi "Slikoviti prikaz" ili - kratka povijest Bola u slikama- Jerko kroz fotografije Ijudi i dokumenata koje često puta skuplja sa smetlišta otimajući ih propadanju i plamenu vatre zaustavlja vrijeme budeći u nama sjećanja i emocije na minule događaje. Sve ove fotografije nastale su u  jednoj posebnoj situaciji, iz nekog povoda koji fotografirane osobe i fotograf dijele. Na  njirna ne vidimo samo  čovjekovu sjenu na  papiru  već se njima vraćamo sjećanju  na ljude i događaje.

Pa tako kad vidimo fotografiju na kojoj je predsjednik Mesić prisjećamo se početka stvaranja nove Hrvatske i svega što je nakon toga bilo.

Stara Njemica na magarcu za Murvicu vraća nas u vrijeme prašnjave ceste i Bol bez automobila,fotografija vodonošca podsjeća nas na vrijeme žeđi, gradnju tunela, prve tuševe .....

Nema na njirna anonirnnih osoba, svaka ima ime i prezime mjesto događanja i događaja.

Tu je tenisko igralište i podjela medalja, zajednički ručak nakon završetka sezone, učenici na kraju obrazovanja,ribari na migavici, stado ovaca i pastir. Na našu sreću Jerko je točno notirao imena ljudi na fotografijarna i što su dobrog učinili.

Ovu knjigu ne bi smjeli samo prolistati i odložiti u regal već je pokazati našoj djeci i unucima i zajedno s njima gledati i komentirati, pokazivati je  prijateljirna i gostima.

Ova knjiga fotografija treba nam produbiti ljubav za naše mjesto, za naš otok. Ona je fotografski vodič o našem životu i životu naših predaka. U svakom slučaju ova knjiga obogatit će priču o Bolu.