Posjet vjerskim zajednicama u Splitu

Autor: Petra Kokeza, Matea Kolak, 21. 11. 2023.

U petak, 17.11., učenici 1.c, 2.c i 3.c razreda, u pratnji nekoliko nastavnika, posjetili su islamsku zajednicu, pravoslavnu crkvu, židovsku općinu i crkvu sv. Frane. Svaki predstavnik pojedine religije/vjeroispovijesti je istaknuo povijest, značenje, spise, običaje, moral, kulturu pojedine religije te su govorili o važnosti i dobru koje međureligijski dijalog donosi i važnosti međusobne tolerancije i suradnje za dobrobit društva u kojem živimo.

Predstavnik islamske zajednice, imam, govorio je općenito o islamu, o povijesti i sadašnjosti islama, kulturi koja je za njih jako bitna, molitvi, blagdanima, kako i kada se slave, te, u usporedbi sa kršćanstvom naglasio važnost Isusa i Marije za njihovu vjeru, kao velike ljude koje jako poštuju i cijene i koji važno mjesto zauzimaju u Kur'anu. Dvorana u Splitu koja im služi za slavlje i molitvu je trenutno u najmu, ali se nadaju i svom vlastitom prostoru, džamiji, na području Splita.

Predstavnik pravoslavne crkve, sveštenik, objasnio je povijest pravoslavne vjeroispovijesti kako općenito, tako i u Splitu, općenito o pravoslavnoj vjeroispovijesti, poveznicu i razlike između njih i katoličke vjeroispovijesti, važnost jedinstva (ekumenizma) cijele kršćanske vjere. Naposljetku smo razgledali njihov molitveni prostor te stari hram koji se nalazi u sklopu molitvenog prostora koji i dalje čeka obnovu.

Predstavnica židovske općine dočekala nas je u staroj jezgri grada „Židovski prolaz“ gdje nas je uvela u prostoriju molitve gdje se okupljaju svaku subotu, a u većem broju za židovske blagdane, nakon čega nastavljaju druženje u donjim prostorijama općine. Židova u Splitu ima stotinjak, većinom su to mješoviti brakovi židovi-katolici te kazuje kako donekle drže do židovske tradicije, većinom su se „stopili“ sa kršćanskom kulturom. Ortodoksnih židova u gradu Splitu je jako malo, češće religiju prilagođavaju sebi.

Naposljetku smo posjetili i franjevački samostan sv. Frane na obali, gdje nas je dočekao gvardijan, župnik svetog Frane. Ispripovjedio nam je povijest crkve i franjevačkog reda u Splitu, proveo kroz crkvu i samostan te uveo u razgledavanje muzeja gdje se nalaze brojni vrijedni i važni spomenici te relikvije svetaca.

Ovaj posjet vjerskim zajednicama je razveselio učenike i educirao ih kako bi vidjeli i spoznali različitosti i sličnosti religija i kultura prisutne među nama, a koje nadasve obogaćuju naš suživot. Svaka religija ima svoje vrijednosti i svaki čovjek je jednako vrijedan, bez obzira kojoj religiji pripada, stoga je važno uvažavati i prihvaćati svakog čovjeka, bez obzira na vjeroispovijest jer "svi smo djeca istog Oca".

Napisala: vjeroučiteljica Matea Kolak