Školovanje s putovnicom

Srednja škola «Bol» uključila se je u program međunarodne razmjene učenika srednjih škola zemalja Zapadne, Srednje i Istočne Europe ESSE (European Secondary School Exchange). Razmjena traje od dva mjeseca do godine dana i za to vrijeme učenici pohađaju nastavu u školama zemlje domaćina, a smješteni su u odabranim obiteljima uključenim u program razmjene. Da bi učenik stekao pravo uključenja u ovaj program, uvjet je, uz ostalo, uspjeh u školi i aktivno sudjelovanje u slobodnim aktivnostima. Program razmjene u Hrvatskoj zastupa udruga GLOBUS iz Zagreba. Program financira Vijeće Europe, a dijelom i sami polaznici razmjene.
Cilj udruge je da, sukladno načelima koje zastupaju EFIL I AFS, provedbom programa razmjene učenika i nastavnika srednjih škola proširi i unaprijedi interkulturalno učenje, upoznavanje drugih zemalja, kultura, jezika i načina života, uspostavi suradnju mladih i njihovo međusobno razumijevanje. Kroz ovaj program razmjene učenika iz naše škole prošlo je do sada osam učenika:

Jedna učenica naše škole je u šk. god. 2001/02. bila u Italiji tri mjeseca. Iste godine je gost-učenik s tromjesečnim pohađanjem nastave i boravkom u Bolu bila učenica iz Francuske

Jedna učenica je u šk/god. 2002/03. bila tri mjeseca u Austriji.
U šk. god. 2003/4. na dvomjesečnom boravku i pohađanju nastave u Francuskoj bio je jedan naš učenik.
U šk. god. 2004/5. na tromjesečnom boravku i pohađanju nastave u Švicarskoj bio je jedan naš učenik.
Cijelu šk. god. 2005/06. provela je u Njemačkoj jedna naša učenica.
U šk. god. 2005/06. jedan mjesec pohađa nastavu u Austriji jedna naša učenica.
U šk. god. 2007/08. jedna naša učenica je pohađala nastavu u SAD (Albany)
U šk.god. 2010/11. na tromjesečnom boravku i pohađanju nastave u Njemačkoj bio je Tomo jedan naš učenik, dok je jedna učenica tri mjeseca boravila i pohađala nastavu u Italiju.
U šk.god.2011/12. gost-učenik s tromjesečnim pohađanjem nastave i boravkom u Bolu bila je učenica iz Belgije.
U šk.god.2014/15 . gosti-učenici s tromjesečnim pohađanjem nastave i boravkom u Bolu  bili su učenica iz Italije i učenik iz Belgije.

Svake godine naša Škola je domaćin i dijelom sponzor zajedno sa poduzećem „Zlatni rat“, Općinom Bol i TZOBol seminara za edukaciju i pripremu učenika polaznika programa za razmjenu – priprema za lakše snalaženje u novoj sredini. Naša škola će i nadalje surađivati na razmjeni učenika s ciljem da što više učenika iz naše škole pohađa nastavu u inozemstvu i upozna druge kulture i običaje, a posebice stavljamo naglasak na učenje stranih jezika.

« Prosinac 2020 »