NAŠE KUMČE

Autor: Ada Seferagić, 25. 4. 2017.

Zdenac znanja poznat  i po nazivu Kumstva  započeo je 2007.
Svrha mu je pomaganje siromašnoj djeci u školovanju i njihovom cjelokupnom razvoju. Provodi se u Africi i Južnoj  Americi. Naše kumče osmogodišnja GenesisPorras  dolazi iz jedne male župe u blizini Las Pampasa, država Ekvador. Stanovnici su većinom mestici- potomci Indijanaca i Španjolaca i govore španjolskim jezikom. Mjesto iz kojega dolazi Genesis nalazi se u podnožju Anda gdje se stanovnici bave uzgojem šećerne trske, od čega i žive, a kod radova  pomažu im i djeca pa često gube godinu u školi zbog nemogućnosti učenja i pohađanja nastave. U Pampasu se još uzgajaju banane i razne vrste krumpira. Djeca u školu kreću sa navršenih 5 godina, a osnovna škola traje deset godina. Naše kumče ima deset godina,  ide u 6. razred i živi s majkom i sestrom, a bave se poljoprivredom. Iako je siromašna Genesis je dobra  učenica.
Godišnja donacija za djevojčicu od stotinjak eura koristi se za troškove potrebne za pohađanje škole: uniformu, školski pribor i hranu, plaćanje stručnih odgajatelja koji provode određene aktivnosti u školi, plaćanje najma prostora, edukacije, izlete, čak dio ide za proslavu njenog rođendana…         Naše kumstvo traje već treću godinu. Hvala svima koji su i ove godine pomogli da se prikupe sredstva kako bi Genesis mogla završiti školu.