PREDAVANJE „PODZEMNI SVIJET“ SLAVENA NIŽETIĆA IZ PROFUNDE

Autor: Ada Seferagić, 23. 10. 2016.

Član planinarskog društva Profunda (speleološki odsjek), Slaven Nižetić,  održao je u našoj Školi  predavanje pod nazivom „Podzemni svijet“. To je bila prilika da se učenici i nastavnici upoznaju s vrlo zanimljivim činjenicama iz speleologije kao i hrvatskim špiljskim biserima i jamama.
Špilje i jame su jedan od izvanrednih prirodnih fenomena Hrvatske, a neke od najljepših nalaze se upravo na našem Otoku (Povaljska ljepotica).

Osnivačka skupština Planinarskog društva, odnosno speleološkog odsjeka, održana je 10. srpnja 2002. u Selcima u kući gdje živi i razmišlja Nenad Bezmalinović – Galaksija.
Od tada do danas članovi Profunde su vrlo aktivni, bave se jamarenjem, organizacijom raznih događanja, organiziraju i provode stručne seminare, speleološke kampove, surađuju s drugim udrugama i speleološkim klubovima te sustavno istražuju otok Brač. Aktivno sudjeluju i u istraživanjima izvan otoka, u suradnji s ostalim hrvatskim speleološkim i planinarskim udrugama. Tako su pojedinci iz Odsjeka sudjelovali u istraživanju jama Kita Gaćešina i Mamet na južnom Velebitu, Olimp na sjevernom Velebitu, Velika mačka i Mokre noge na Biokovu, Kuraja na Dinari, Lukine jame na sjevernom Velebitu. Članovi su nekoliko puta sudjelovali u istraživanjima jame Nevidna voda na Dinari (Odžak, Bosna i Hercegovina). U okviru akcija s drugim udrugama članovi     SO-a Profunda posjetili su najpoznatije jame otoka Brača: Podgračišće II (Titina jama - 329 m) kod Pražnica, Bežmekovu jamu (205 m) kod Nerežišća, jamu kod Matešića stana   (260 m), Jamu u malom Gračišću I (200 m) i Grustišicu (235 m) kod Gornjeg Humca, a neke od njih su i topografski snimili.  Tijekom godina članovi su samostalno istražili  bračke speleološke objekte. Tako je do kraja 2012. u organizaciji Odsjeka istraženo 59 speleoloških objekata, od kojih neke i više puta.    Društvo danas broji 70-ak članova, od čega je 15-ak članova u (SO)-u i njima možemo zahvaliti na tome što smo na spomenutom predavanju naučili, što smo uživali u prekrasnim slikama bračkog podzemnog svijeta i jednosatnom druženju i nadamo se da ćemo ovo predivno iskustvo uskoro ponoviti.

Izvor: ppt Podzemni svijet autora Slavena Nižetića