Noć muzeja 2016, Škrip: „Pustinja Blaca pod upravom don Nikole Miličevića starijeg i don Nikole Miličevića mlađeg

Autor: Slavica Pavišić, Sanja Nejašmić, 30. 1. 2016.

Srednja škola Bol je sudjelovala i ove godine u programu Noći muzeja 2016, u Zavičajnom muzeju otoka Brača u Škripu. Ovogodišnja tema inspirirala je učenike i nastavnike da na tragu, tih velikih znanstvenika, gospodarstvenika i vizionara dotaknemo, na kratko, barem djelić onoga što su nam ostavili u naslijeđe.

Kao mali podsjetnik na pčelinjake, staklenike agruma, i marljivost obrađivanja zemlje, pripremili smo medenjake ukrašene slovima glagoljice, arancine od neprskane naranče i veliku košaru plodova koji su uzgajani u blatačkim poljima, i nazavli ih Blatački trudi.

Tehnikom linoreza, otisnuli smo straničnjake SŠ Bol, a za sve one koji žele saznati više o našoj školi, izradili smo i prospekte sa više informacija o našim aktivnostima, programima koji se mogu upisati i uvjetima za upis u slijedeću školsku godinu.

Pripremili smo malu knjižicu „Blatački Miličevići" s posebnim naglaskom na tiskaru i povezali tiskarsku djelatnost sa onom poduzeća Zlatni rat, čije preše i strojeve čuvamo u školi.

Možemo se pohvaliti i sa fotografijama teleskopa i don Nike Miličevića ml. koje do sada, prema našim saznanjima nisu još nikad javno objavljene.

I još ono što je naše sudjelovanje učinilo jedinstvenim, je mala škola o astronomiji koje su održale učenice opće gimnazije koje su uz prezentaciju, plakat  ali i promatranje zimskog neba teleskopom. Spremno su odgovarale na sva pitanja zainteresiranih, tako da su mali ali i veliki posjetitelji uistinu uživali u ovom posebnom iskustvu.

Učenici i djelatnici SŠ Bol