KARNEVAL – ZAŠTO RASTAFARIJANCI?

Autor: Sandra Radić, Ada Seferagić, Milan Škrbić, 17. 2. 2015.

Po starom, dobrom običaju tijekom veljače su se učenici u našoj Školi punom parom pripremali kako bi se pridružili tradicionalnoj karnevalskoj povorci.
Grupa od tridesetak učenika maškarala se u rastafarijance. Tea Bogunović dala je ideju za ovu masku. Maska je jednostavna, nije skupa i najviše se svidjela svim učenicima pa smo je u duhu demokracije odabrali za ovogodišnji Karneval.
Ovo je bila prilika da naučimo nešto novo pa pročitajte interesantan članak o rastafarijanizmu u prilogu koji je za vas pripremio profesor Milan Škrbić.

RASTAFARIJANCI

Bog Haile Selassie sa Josipom Brozom Titom u Splitu

Bob Marley

Rastafarijanci su pripadnici religije koja svoje podrijetlo i većinu svojih pripadnika vuče sa karipskog otoka – države Jamajke. U svijetu postoji negdje oko milijun pripadnika ovog pokreta. Ta religija je imala presudnu ulogu za stvaranje i očuvanje jamajčanskog nacionalnog identiteta. Osnivač ove religije je socijalni teoretičar po imenu Marcus Garvey (1887 – 1940) koji je smatrao da potlačeni crnci u Sjedinjenim Američkim Državama trebaju preseliti u Afriku te se time riješiti ropstva koje im je bilo nametnuto od strane bijelaca. Pripadnici ove religije štuju etiopskog cara Hailea Selassia (1892 – 1975) za kojega se smatralo da je on veliki crnački politički lider koji će vratiti ponos svom svjetskom crnačkom stanovništvu.  Tog etiopskog vladara su raste smatrali drugim dolaskom Isusa Krista. Najveći praznik za rastafarijance je rođendan Hailea Selassia koji pada na 23. srpnja. Životni stil rastafarijanaca naglašava harmoniju sa svijetom, ritualno konzumiranje marihuane (laka droga koja je štetna po zdravlje), oblikovanje kose u dreadlockse (strašne kovrče) te vegetarijanska prehrana. Za rastafarijanizam je vezan i poznati glazbeni pravac znan kao reggae čiji je najpoznatiji predstavnik bio Bob Marley (1945 – 1981) koji je sa svojim bendom The Wailers imao golemi glazbeni utjecaj koji je prelazio granice ovog malog karipskog otoka veličine Dalmacije. Tekstovi pjesama Bob Marleyja su upozoravali na važnost razvoja crnačke samosvijesti. I mnogi hrvatski bendovi  (pogotovo u Srednjoj Dalmaciji) baštine tekovine Marleyjeva bogatog djelovanja. Među poznatijim hitovima ovog umjetnika su: Buffalo Soldier, 400 Years i I Shot the Sheriff. Važno je navesti i samo neke od hitova koji jasno izražavaju veliki utjecaj reggaea na hrvatsku suvremenu glazbu: Pantaghana – Zinedin Zidan, Ganja – Šo!Mazgoon, Jamo rasta – Postolar Tripper, Haile Selasije - Zabranjeno pušenje. Grb i sveta životinja ove religije je lav te je zbog toga slavni američki reper Snoop Dogg tijekom svog prelaska na rastafarijanizam promijenio ime u Snoop Lion. Zbog egzotičnih vjerovanja i neobičnog te prepoznatljivog imidža rastamana ovaj pokret je poznat diljem svijeta.